6 березня 2012 р.

Горгани (загальна інформація)

Гора Сивуля
Ґорґани – це переважно безлюдні, дикі лісові пустелі, над якими стирчать тільки кам'яні, сірі вершини найвищих піків. Це найбільш дика частина українських Карпат, а можливо і всіх Східних Карпат. На всій території – довжиною майже 90 км та шириною 60 км – є тільки чотири невеликі місцевості. Інші розташовані за її межами. Тут небагато пасовищ, тому пастухів з вівцями теж мало. Дикі ліси інтенсивно експлуатуються, але завади залишаються розлогі лісові нетрі, неторкані пилою. На протилежність польським Бескидам, тут не тільки верхи безлюдні, але і долини можуть простягатися кілометрами без жодної загороди чи скромної колиби...

Характер гір найкраще визначає їх назва – "ґорґан", по-місцевому – цекоти, – розлогі розсипи з кам'яними брилами. Це уламки пісковиків з багатоколірними поростами. їх великі площі займають більшість верхів. Поля "ґорґану" під час гарної погоди, коли сухо, легкодоступні – пісковик дуже жорсткий. Натомість коли мокро – переправа через "ґорґан" може бути дуже небезпечною, так як його поверхня стає несподівано слизькою. Великі цекоти зустрічаються не тільки на вершинах. Часом вони сходять низько в долини, займають розлогі площі на узбіччях – переважно цілком відкриті, але часом зарослі малими березами. Такі цекоти серед смерекових борів особливо часто можна зустріти на південно-східних узбіччях Хом'яка, масиві Довбушанки, а також на південних схилах Сивулі, якщо спускатись в долину Бистрика.

Цекоти
Іншою особливістю Ґорґан є надзвичайно густо зарослі кущі сосни альпійської. Росте вона над верхнею межею лісу, переважно на висоті 1500-1550 м н.р.м. В багатьох місцях, на бурих ґрунтах, сходить навіть нижче, до 1200 м н.р.м., а групи смерек між полями сосни досягають навіть 1600 м н.р.м. Сосна альпійська, звана місцевими "жереп", досягає навіть 3 м висотою. Багато верхів, цілком нею зарослих, через це є майже цілком недоступними – проходження крізь щільний мур пружних, густих кущів є правдивою мукою, особливо коли вони цілком закривають види і дуже ускладнюють орієнтування. На щастя, до більшості найцікавіших верхів можна дійти прорубаними в останні роки стежками.

В Ґорґанах важко вирізнити якийсь головний хребет. Щоправда існує хребет вододілу поміж басейном Тиси з півдня та Дністра і Пруту з півночі – там, де перед II Світовою війною проходив кордон між Польщею та Чехословаччиною, а сьогодні він відділяє українську область Закарпаття від інших частин держави. Однак цей хребет в терені нічим не відрізняється – він обходить більшість найвищих верхів, його перебіг заплутаний і тому інколи його важко відшукати в терені. На щастя, дотепер збереглося кордонне пасмо вирубаних дерев і більшість старих прикордонних стовпчиків. Найвищі масиви творять в Ґорґанах ряд ізольованих пасм, сильно розділених глибокими перевалами та низькими, звивистими хребтами або розмитими річковими долинами, які часто мають характер мальовничих переломів. Особливо прекрасною є долина Зубринки між масивом Довбушанки та Синяком, а також долина Мокрянки між плечами Буштула і Передньої та Стримбою. Схема різьби дозволяє порівнювати Ґорґани до сусідніх з ними Бещадів. Це створює багато труднощів в орієнтуванні, а також збільшує кількість та тривалість підходів.

Якщо шукаємо справжнього контакту з гірською, дикою природою, Ґорґани є найкращими для цього. Ніде інде в Карпатах не знайдемо таких розлогих, безлюдних просторів, майже первинних пущ та кристально чистих струмочків. Квінтесенцією того, що в Ґорґанах може бути найкраще, є оспіваний через століття вид з Попаді – захоплює не тільки море гір навколо, але і те, що ще ніде не зустрічаємо поселень. Однак всі чесноти мають свою ціну – займатися туризмом тут є важкою справою. Багатокілометрова дорога пустою долиною до підніжжя верхів, довгі та дуже стрімкі підходи, необхідність продиратись через дикі лісові нетрі, звалища вітроломів, густий жереп, врешті перехід через поля рухомих кам'яних брил – вимагають дуже доброї фізичної кондиції та вміння орієнтуватися в терені.

Джерело: Туристична карта "Горгани (центрально-східна частина) 1:50 000" [Краків, Польща, 2006]